FAIL (the browser should render some flash content, not this).

reklama

Na čo si dať pozor


podozrivo nízka cena článkov

cena článku je závislá od kvality materiálu - pozor, aby ste nenakúpili články triedy B alebo C - t.j. články s malou účinnosťou a "mikrocrackami", ktoré podstatne znižujú životnosť článku.

Rovnako pri lacných článkoch býva menej kvalitný materiál, do ktorého sa články laminujú - časom mení svoj optické a izolačné vlastnosti

príliš veľká plocha panelov

výhodnejšie je použiť menšie panely - panel má väčšiu mechanickú pevnosť, čo je výhoda, nakoľko články sú krehké a mechanicky citlivé.

dôležitý parameter je výkon panelu na m2, nie samotný výkon panelu.

250W panel nie je automaticky lepší ako 200W panel - prepočítajte si jeho výkon na m2

kvalitný odvod tepla

výkon solárneho panelu sa znižuje o cca 0,5 % na stupeň Celzia so stúpajúcou teplotou. Ak nie je zabezpečené odvetranie tepla najmä počas letných dní, účinnosť panelu sa môže nepríjemne znížiť.

 

zaclonenie časti panelu

solárne články sú v solárnom paneli zapojené sériovo - ak sa zacloní časť panelu, môžete celý panel vyradiť ž činnosti. V zime rovnako vzniká námraza, ktorá pri ráme zacloní časť panelu.

životnosť článkov

životnosť je zadefinovaná, kedy účinnosť článkov klesne pod 80% . Je dobré vedieť, že pri tenkovrstvových paneloch účinnosť po prvom roku vyznamnejšie klesne (až 20%, potom sa tento pokles výkonnosti zastaví) - preto sa tieto panely dodávajú výkonovo mierne predimenzované. Monokryštalické  panely tento problém nemajú.